Aplikacje, które ułatwią Wam urlop na Lofotach

@lofotengirl

      Czy bez dodatkowych aplikacji da się zwiedzać Lofoty? Oczywiście, że tak. Ale z nimi urlop stanie się o wiele prostszy. 

       Przedstawiam Wam 16 aplikacji, które z doświadczenia mieszkańca archipelagu przydają się najczęściej. Podzieliłam je dla ułatwienia na aplikacje terenowe, pogodowe, sklepowe, i takie które przydadzą się Wam w planowaniu pobytu, czyli aplikacje organizacyjne. 

PIERWSZA I NAJWAŻNIEJSZA

     

TO APLIKACJA HJELP 113. To aplikacja pogotowia lotniczego, która jest według mnie niezbędna nie tylko na Lofotach, ale również i w całej Norwegii. 

Jeżeli będąc w górach zasłabniecie, albo zdarzy się wypadek Wam lub innym osobom na szlaku, to jednym kliknięciem wysyłacie Wasza lokalizację do pogotowia lotniczego, które dla Lofotów znajduje się w Bodø. 

Warto jednak pamiętać, aby używać tej aplikacji z głową, bo nasze nierozsądne użycie, może kosztować życie innych.

NORWESKIE POGOTOWIE LOTNICZE 

Norsk Luftambulanse

        Tutaj ile osób tyle aplikacji. Jest jedna podstawowa reguła- znacie norweski to śmiało korzystajcie z UT.NO. Nie znacie języka to możecie  sobie tę aplikację darować. Dodatkowo niektóre szlaki są nieaktualne, i trudne je znaleźć fizycznie w terenie, wiem bo trawersowałam Lofoty niedawno. Jeżeli chcecie iść tylko na te najbardziej znane trasy – to ok. Jednak jeżeli interesuje Was trawers Lofotów to zerknijcie na te aplikacje poniżej.

MAPS.ME i MAPY.CZ

       To są dwie aplikacje, z których ja korzystam na Lofotach najczęściej. Pisząc dla was przewodnik #NaLofotach  i tworząc mapy szlaków, opierałam się głównie na Maps.me i All.Trails. Pamiętajcie, żeby ściągnąć sobie interesujący Was obszar wcześniej. Warto to zrobić, bo wtedy możecie śmiało korzystać z nich w terenie, będąc offline.

       Te aplikacje są o tyle prostsze od Ut.no, że możecie sobie przełączyć język na angielski lub polski. W terenie to bardzo przydatne, kiedy gubiąc szlak informacje podane są w języku np: polskim. 

       Obie aplikacje możecie ściągnąć zarówno na androida jak i na IOS. 

maps.me
Mapy.cz

ALL TRAILS

All Trails

   Ta aplikacja poza szlakami, umożliwia również wprowadzanie nowych tras i obserwowanie innych użytkowników. Właśnie dlatego w przewodniku korzystałam przy tworzeniu szlaków również z tej aplikacji. Jest łatwa w użyciu, i intuicyjna. 

APLIKACJE POGODOWE

Windy.com

     To, że na Lofotach wiadomo tyle, że nic nie wiadomo, powtarzam wam od zawsze. Nie ma sensu sprawdzać pogody na tydzień przed planowaną wędrówką. Według mnie mnie nie ma sensu nawet na dwa, trzy dni przed. Pamiętajcie, żeby przyjeżdżając na urlop na archipelag uzbroić się w cierpliwość  również w stosunku do pogody. 

 

       Są dwie prawilne strony na których my miejscowi sprawdzamy warunki pogodowe. Pierwsza to YR.NO, druga to WINDY.COM

       Czy prognozy długoterminowe się sprawdzają? Lofoty to archipelag, króluje tu klimat wybitnie wyspowy, prognozy bardzo często nie sprawdzają się na dwa dni do przodu, a co dopiero na kilka tygodni. W mojej opinii, mija się to z celem. 

YR.no

APLIKACJE SPOŻYWCZE

    Będąc w Norwegii i chcąc korzystać z aplikacji, przydatnych podczas zakupów, wiąże się to z posiadaniem norweskiego numeru. Aplikacje takie jak Æ, która jest programem lojalnościowym do sklepu REMA1000. Trumf, czyli program lojalnościowy do sklepów takich jak – Joker, Spar, ale również do ponad 200 sklepów online, nie tylko z artykułami spożywczymi. Czy Mattilbud, która pokazuje aktualne promocje, działają na norweskie numery. Jeżeli posiadacie norweski numer, a nadal macie problem z pobraniem aplikacji, sprawdźcie sobie lokalizacje z jakiej korzystacie. Jeżeli Wasz sklep w telefonie jest na terenie Polski, to spróbujcie go zmienić na norweski. Problemy powinny zniknąć. 

TOO GOOD TO GO

TOO GOOD TO GO

    Ten program działa nie tylko w Norwegii, ale również w Polsce i w całej Europie. Jak działa? Ratujemy jedzenie, które pod koniec dnia wystawiane jest za 50% ceny. To żywność, ktora często na drugi dzień choć dobra do spożycia, nie wygląda apetycznie dla klientów w kawiarni, czy sklepie. W Norwegii to głównie wyroby cukiernicze i pieczywo. Ale zdarzają się również owoce, i inne produkty spożywcze. 

APLIKACJE ORGANIZACYJNE

@Lofotengirl

Noclegi

     Tutaj nie będę pionierem jak napiszę, że my głównie korzystamy z noclegów na Booking.com i Airbnb.com. To są prawilne strony z aplikacjami na wyszukiwanie noclegów. Wiadomo, że istnieją również inne jak Trivago, czy Hostelsworld, jednakże ceny najbardziej konkurencyjne. znajdziecie na tych dwóch głównych. 

Airbnb

     Tutaj nie będę pionierem jak napiszę, że my głównie korzystamy z noclegów na Booking.com i Airbnb.com. To są prawilne strony z aplikacjami na wyszukiwanie noclegów. Wiadomo, że istnieją również inne jak Trivago, czy Hostelsworld, jednakże ceny najbardziej konkurencyjne. znajdziecie na tych dwóch głównych. 

Booking

Auto

       Przyjeżdżając na Lofoty warto wypożyczyć sobie auto. Czy bez tego nie można zwiedzać archipelagu? Oczywiście, że można, jednak będzie to bardzo utrudnione. 

       Poza wypożyczalniami takimi jak te standardowe na Lotniskach, jest bardzo dużo miejscowych lokalnych. Znajdziecie je wpisując w google Lofoten rent a car. Jeżeli chodzi o aplikacje to polecam Getaround. 

Getaround

Płatności

       Norwegia to kraj, który chce odejść od płatności gotówką  w niedalekiej przyszłości. Już ter praktycznie w 98% miejsc  będziecie mogli zapłacić kartą. Nie musicie wymieniać gotówki fizycznie w kantorach, tu przychodzi Wam z pomocą REVOLUT.  To karta prepaid, która w kilka sekund pozwala na przewalutowanie dowolnej kwoty. Możecie zakładać sobie w niej subkonta walutowe i płacić w danym kraju bez dodatkowych opłat za manipulacje walutowe na karcie. Polecam – ja używam cały czas, na co dzień w Norwegii. 

Parkingi

       Warto pamiętać, że na wyspach parkingi miejskie są w większości płatne. Cały archipelag jest scentralizowany w aplikacji EASY PARK. Ściągacie sobie apkę, podpinacie pod nią kartę i możecie sterować czasem parkowania będąc w drodze na szczyt, o ile będziecie mieli zasięg. Czas parkingu można cofnąć, jeżeli  źle go sobie obliczycie. 

       I to tyle ode mnie jeżeli mowa o aplikacjach przydatnych na Lofotach. Jeżeli pojawią się nowe, to na pewno zrobię update. Po więcej zapraszam was na instagram, gdzie codziennie odpowiadam na Wasze pytania, oraz pokazuję Wam archipelag od strony mieszkańca. 

DO ZOBACZENIA NA LOFOTACH JUŻ WKRÓTCE!!!

       Najlepsze szlaki na lofotach, zarówno te znane jak i te moje perełki, których nie znajdziecie w necie opisałam Wam w przewodniku #NALOFOTACH. Vademecum lofockie, które ma prawie 600 stron w gratisie zawiera również 7 dniowy plan podróży po archipelagu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *