Alergie pokarmowe, wziewne – a wakacje w Norwegii, na Lofotach
Norwegia to kraj, który z punktu widzenia alergika jest bardzo przyjazny. Leki na alergie można dostać prawie w każdym supermarkecie. Podstawą jest Zyrtec. Fenistil żel, warto przywieźć sobie ze sobą.
Bezglutenowcy czy weganie mogą czuć się spokojni. Nie musicie zabierać ze sobą swoich ulubionych produktów – znajdziecie tu prawie wszystko.
Wszystkie produkty dla alergików są oznaczone. Produkty mrożone glutenfree mają swoje osobne zamrażarki, a napoje roślinne czy produkty wegańskie – wyznaczone działy na półkach.
Znaczna większość sklepów na Lofotach jest samoobsługowa. Do głównych należą: COOP, Rema 1000, Kiwi i Bunnpris. Oprócz tego mamy również mniejsze: Spar, Joker i Matkrokan.
Czego dowiecie się z tego wpisu
ToggleW przypadku silnej i/lub zagrażającej życiu reakcji alergicznej, pokarmowej, wziewnej lub ukąszenia czy użądlenia - dzwońcie na 112! Słowo klucz to ANAFILAKSJA.
Jeżeli Wy lub Wasze dziecko jest alergikiem, to leki takie jak Zyrtec możecie dostać w sklepie z artykułami spożywczymi: Bunnpris, Coop, Rema czy Kiwi (jednak koszt jednego opakowania wynosi około 100 zł).
Jeżeli macie silną alergią i potrzebujecie mieć przy sobie adrenalinę, to weźcie ją ze sobą. Bez problemu możecie ja przewieźć przez granice, ja nigdy nie spotkałam się z jakimkolwiek problemem, a latam z adrenaliną już 10 lat.
Odległości, które musi pokonać karetka czasami są duże, plus drogi są wąskie, a helikopter ratowniczy może akurat być zajęty.
Ja wiem, że jesteście na wakacjach, jednak proszę, nie bagatelizujcie wstrząsu anafilaktycznego – to bezpośrednie zagrożenie życia.
Warto pamiętać, że reakcje wtórne przy wstrząsie mogą się pojawić do 24 godz. po wystąpieniu pierwszych objawów.
Wiem, przechodziłam to nie raz. Będąc w restauracji, pamiętajcie żeby na wszelki wypadek dopytać o składniki dania.
Chociaż czasami fizycznie tego alergenu nie ma, jednak danie mogło mieć kontakt bezpośredni, lub sos, robiony był na składniku, na który jesteście uczelni.
Kiedy po kontakcie z alergenem, ugryzieniu, ukąszeniu lub użądleniu wystąpi silna, swędząca wysypka, Wy lub wasze dziecko zaczniecie puchnąć, nastąpi problemy z oddychaniem czy ospałość i brak kontaktu, zawsze dzwońcie pod 112, nawet jeżeli nie mówicie dobrze po angielsku lub jesteście zdenerwowani i nie wiecie co macie powiedzieć – słowo klucz to ANAFILAKSJA.
Pamiętajcie, że zawsze po wstrząsie anafilaktycznym, zalecana, a w Norwegii nawet konieczna jest obserwacja 24-godzinna w szpitalu – bezpłatna (pomoc ambulatoryjna).
W każdej restauracji wymagany jest opis alergenów, znajdujących się w danym daniu. Warto pamiętać, tak jak napisałam Wam wcześniej, żeby dopytać dokładnie o składniki dania. Gdyż to, że fizycznie go nie ma w potrawie, to nie znaczy, że sos nie był robiony na alergenie.
My Mieliśmy taki przypadek w Harstad, kiedy Stasiu dostał danie, po rozmowie z kucharzem o jego alergii na jajka. Fizycznie jajka w potrawie nie było, jednak sos robiony był na białku jaja kurzego.
Po 30 sekundach od zjedzenia nastąpił wstrząs anafilaktyczny i nie obyło się bez podania adrenaliny- gdyż zaczynał zapadać w śpiączkę. Pomimo opanowania sytuacji nie mieliśmy już ochoty na urlop.
Restauracje na Lofotach coraz częściej wychodzą na przeciw ludziom z alergią pokarmową. Jeżeli nie możecie jeść jakiegoś składnika, to nie bójcie się prosić o zamianę go np na bez laktozowego, albo zupełnie go pominąć.
Alergie wziewne
Ważne słówka:
🇳🇴 – 🇵🇱
Or – Olcha
Hassel – Leszczyna
Björk – Brzoza
Furu – Sosna
Gress – Trawy
Burot – Bylice
Salix – Wierzba
Mapa pokazuje Wam, podział Norwegii na rejony. Według tych nazw, możecie sobie odszukać miejsce do którego się wybieracie. Następnie sprawdzić sobie jakie rośliny zaczynaja pylić w określonych miesiącach i przygotować się do wyjazdu, lub funkcjonowania. Zwrócić uwagę, że dół kraju podzielony jest na trzy części.
ØSTLANDET – czyli Norwegia wschodnia wraz z Oslo.
SØRTLANDET – to Norwegia południowa
VESTLANDET – to Norwegia zachodnia.
Część zielona to Norwegia środkowa – czyli MIDT – NORGE.
Norwegia północna czyli NORD – NORGE – jest największym obszarem. Warto pamiętać również, że niektóre rośliny zwłaszcza na północy występują w różnych ilościach na danym obszarze.
Więcej ważnych informacji opisałam
Wam w przewodniku #NALOFOTACH
Jeżeli macie jakieś pytania co do samego wpisu, Lofotów, lub innych rzeczy, nie bójcie się napisać komentarza. Albo wpadnijcie do mnie na instagram i tam możemy pogadać.
Dodaj komentarz