Lato na Lofotach – dzień polarny, okres midnightsun

@northspic

     

      Lato na Lofotach zaczyna się tak na prawdę z pierwszym dniem kiedy słońce nie zachodzi. Archipelag wkracza w lato z początkiem dnia polarnego. Oczywiście to z punktu widzenia teorii. Jak jest z praktyką? 

      Prawdziwe lato dla lofociarzy zaczyna się połowie czerwca i trwa do końca lipca. Z początkiem sierpnia, wchodzimy w początek jesieni. Mimo iż kolory jesienne na Lofotach pojawiają się końcówka sierpnia i trwają aż do połowy października, to z momentem, kiedy to słońce zaczyna fizycznie zachodzić, czuć jesień w powietrzu. 

Co to jest dzień polarny?

      Dzień polarny to najprościej, okres kiedy słońce nie zachodzi. Na wyspach trwa on w zależności od szerokości geograficznej. Najwcześniej w dzień polarny wchodzi najdalej na północ wysunięty punkt na wyspie Austvågøy, tuż koło cieśniny Raftsundet. Im dalej na południe tym te miejsca zaczynają swoje midnightsun później.

 

Gdzie występuje ?

      Zarówno dzień polarny jak i noc polarna występują od szerokości wyższej niż wyższej niż 67°23. Czyli za kołami podbiegunowymi, które występują na szerokości geograficznej 66°33’39″N (na półkuli północnej) lub 66°33’39″S (na półkuli południowej).

Dzień polarny to w dosłownym tłumaczeniu brak występowania zachodu i wschodu przez 24 godziny. W praktyce słońce nie chowa się pod linią horyzontu. 

@lofotengirl
@northspic

       Dotarcie latem na wyspy  jest o wiele łatwiejsze niż zimą. Przede wszystkim rozkład promów. Z końcem maja, zaczyna pływać ich więcej. Do nawet 8 dziennie. Sezon letni w rozkładzie trwa do początku września. 

       Najprościej dostać się na wyspy samolotem. Jednakże Lofoty nie posiadaj swojego międzynarodowego lotniska. Najbliższym lotniskiem miedzynarodowym, na które dolecicie bezpośrednio z Polski jest  lotnisko w Tromsø. Ale pamiętajcie, że potem czeka was wypożyczenie auta i dojazd około 10-11 godzin. Tak, wiem, że google pokazują mniej, jednak z doświadczenia wiem, że trwa to zawsze dłużej. 

Bodø

Z Polski zarówno do Bodø jak i do Harstad dolatują dwie inie lotnicze

SAS NORWEGIAN

     Linie te latają w okresie letnim z głównych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk. Pamiętajcie, że czeka Was przesiadka w Oslo, lub również w Kopenhadze, jeżeli lecicie SAS’em. 

Z Bodø, czeka was albo samolot do Leknes, Svolvær, albo Værøy, liniami WIDERØE,  albo darmowy prom do Moskenes, Værøy lub Røst dla turystów pieszych. 

 Harstad 

       Z Hartsad czeka Was albo wypożyczenie auta. Tutaj najlepiej sprawdzają się aplikacje Getaround – czyli taki Airbnb ale dla samochodów, gdzie miejscowi wypożyczają Wam swoje auta. Możecie również wypożyczyć auto na lotnisku, jednak ceny są wyższe. 

Możecie również podjechać na Lofoty autobusem, i wypożyczyć auto dopiero w stolicy archipelagu SVOLVÆR. 

Czy na Lofotach potrzebne jest auto?

       To nie jest tak, że bez auta nie dacie rady. Na pewno nie w lato. Jednakże podróż komunikacja miejską na wyspach jest uciążliwa. Jeżeli nie trawersujecie archipelagu pieszo, to ja polecam Wam jednak wynajęcie samochodu. Dodatkowo będąc na Lofotach warto jest wypożyczyć Vana.

DLACZEGO? 

       Zarówno auto jak i nocleg kosztuje, a myśląc o przemieszczaniu się samochodem po wyspach, wypożyczając Vana odchodzi wam nocleg.Możecie spać codziennie w innym miejscu, mieć dostęp do midnightsun każdego wieczoru. Ja polecam, sama będąc na Lofotach jako turystka, wypożyczyłabym Vana. 

północ na wyspie Flakstad - czerwiec

Noclegi

      Jeżeli chcecie podziwiać słońce o północy, to polecam wyspę Flakstad, Gimsøy i zewnętrzną, część Vestvågøy w części zachodniej zachodu. Zjawisko midnightsun nie jest widziane z każdej części archipelagu, jak np zorza polarna. 

       Jako turystka rozbiłabym noclegi np na 2 miejsca, żeby zobaczyć i pomieszkać w różnych miejscach. Plaże na midnightsun opisałam wam w rozdziale

WYSPA FLAKSTAD

Ubrania

       Ubrania na Lofotach to temat rzeka. Warto pamiętać, że lato 300 km nad kołem podbiegunowym rządzi się własnymi prawami. Może się okazać, że będzie deszczowo i wietrznie. Może być również i tak, że wyspy zaskoczą Was upałem i spokojem. 

Co ze sobą zabrać ? 

   Na pewno cos przewiewnego i przeciwdeszczowego. Nie brałabym tu natomiast puchówek i ciężkich kurtek Goretex. Lekka puchówka, lub kurtka hybrydowa np taka jak ta którą mam ja na zdjęciu obok. Na to kurtka przeciwdeszczowa, lub wiatrówka. Tu polecam firmę Revolution Race Do kupienie również na stronie polskiej. 

W drodze na Festvågtinden
W drodze na Festvågtinden

Temperatura

      Jakie są średnie temperatury na Lofotach latem? 

Czerwiec to około 12-15 stopni

Lipiec 14-16 stopni 

Sierpień to 13-14 stopni

Warto pamiętać, że od końca maja do polowy lipca mimo, iż nie ma fizycznie nocy, to pomiędzy godzinami 23 – 04 temperatura spada. Średnia to około 10 stopni. 

Wiem, że te średnie są różnie podawane, jednak ja podaję wam temperatury jakie ja przez te 14 lat mieszkania na wyspach zaobserwowałam. 

I to tyle na dzisiaj, jeżeli chodzi o lato  na Lofotach. Jeżeli przyjeżdżacie na wsypy, w okresie letnim, to trzymam kciuki za pogodę, bo na Lofotach wiadomo tyle, że nic nie wiadomo

DO ZOBACZENIA NA LOFOTACH 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *