Kierunek Lofoty? Jak dojechać na Lofoty z Polski.

@lofotengirl

      Na Lofoty można dostać się na wiele sposób, dlatego pisząc tu, że wszystkie drogi prowadzą do nas – nie będzie to powiedziane na wyrost.

        Wszystko zależy od tego, ile macie czasu i czy jest to miejsce docelowe, czy jedno z kolejnych na mapie, które chcecie zobaczyć. Wybierając Kierunek Lofoty możecie skupić się na:

  • Droga lądowa
  • Samoloty
  • Kolej

Na Lofoty możecie dojechać autem i to nawet własnym! Macie dwie główne możliwości  prom i droga naokoło.

Prom do  SZWECJI

     

Do Szwecji z Polski możecie popłynąć w 3 miejsca:

   Gdynia – Karlskrona Stenaline

        Stenaline odpływa z Gdyni, a dokładnie z Nabrzeża Helskiego. Stenaline umożliwia rejs ze zwierzętami. Kiedy już skończycie rejs i zjedziecie z pokładu w Karlskronie, macie tylko 1660 km do Bodø, gdzie ponownie wsiadacie na prom i po około 3 godzinach i 15 minutach witacie się z lądem lofockim. Możecie też wybrać opcję naokoło i zacząć zwiedzanie archipelagu tak jakby od góry. Od strony Narwik. 

 
@lofotengirl
@Lofotengirl

 

        Nynäshamn to prom nocny, który wypływa z portu w Gdańsku. Jeżeli chcecie przy okazji zwiedzić sobie Sztokholm, to jest to dla Was dobra opcja. Trasa prowadzi przez obwodnicę stolicy Szwecji.

       Świnoujście – Ystad jest stosunkowo krótki, a liczba rejsów jest zależna od pory roku – od 2 w okresie zimowym, do aż 4 w okresie letnim.

       Kiedy już znajdziecie się na szwedzkiej ziemi, będziecie mieli do wyboru 2 trasy; przez Norwegię, lub dalej przez Szwecję. Zimą odradzam, gdyż często drogi są zasypane i czasami trzeba  czekać nawet 12 godz. na pług.  

      Której trasy nie obierzecie, musicie odbić do Bodø, skąd macie prom do Moskenes.

 
 

POLSKA – LITWA – ŁOTWA – ESTONIA – FINLANDIA – SZWECJA – NORWEGIA

        Jest to najkrótsza droga objazdowa na Lofoty. Najczęściej wybieraną opcją jest  kierunek na stolicę Estonii, czyli Tallin. Stamtąd odpływa prom do Helsinek, czyli do stolicy Finlandii. Codziennie w kierunku Skandynawii jest ich kilka. Zimą jest ich mniej, ale nadal macie coś do wyboru w ciągu dnia, również jako pasażerowie piesi, nie posiadający auta.

       Prom płynie od 2,15 do 2,50 godz. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie Eckeroline.

       Kiedy już zjedziecie z promu w Finlandii i będziecie chcieli dostać się jak najszybciej na Lofoty, to musicie obrać trasę na Bjerkvik, który znajduje się już po stronie norweskiej. Trasa jest ciekawa, chociaż- by dlatego, że przejeżdżacie przez 4 kraje.

Pamiętajcie o zmianie czasu, gdyż Norwegia leży w innej strefie czasowej niż Finlandia.

Więcej opcji promowych opisałam Wam w przewodniku #NALOFOTACH 

Samoloty

Lot z Tromsø do Polski

     Lofoty nie mają swojego lotniska międzynarodowego- najbliższe lotniska na których lądują większe samoloty to Harstad i Bodø.

       Na wyspach mamy trzy  lotniska, jedno w Leknes, drugie w Svolær i trzecie na wyspie Røst. Wszystkie   są małymi miejscowymi lotniskami, na których lądują linie Widerøe.  Właśne jest jeszcze jedno połączenie liniami Wizzair z Gdańska do Tromsø.

     Z Tromsø- stolicy zorzy polarnej, możecie wypożyczyć sobie auto i przyjechac na Lofoty- taka trasa trwa około 8-9 godzin, dodając przystanki na zdjecia, czy tankowanie możecie liczyć kolo 10 godz.

       Głównymi liniami lotniczymi, którymi dostaniecie się obecnie z Polski są

Norwegian i SAS.

       Obie linie latają z polskich miast, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków i Wrocław.

KOLEJ

       Jeżeli macie czas i nie spieszycie się, żeby dotrzeć na wyspy, to przemyślcie opcję kierunek Lofoty pociągiem. 

       Bilety możecie zakupić bezpośrednio u przewoźnika VY, ale za- nim to zrobicie, zapraszam Was na stronę, którą ja sama niedawno odkryłam

     Jest wiele opcji dojazdu pociągiem w kierunku Lofoty, Jeżeli interesuje Was ta opcja to zapraszam na osobny wpis.

KIERUNEK LOFOTY POCIĄGIEM!!! 

Promy na Lofoty

       Promy kursują według dwóch rozkładów: letniego i zimowego. Długość tych okresów różni się w zależności od potrzeb w danym roku. 

       Sezon letni trwa od początku czerwca do końca sierpnia, początków września. Wtedy macie nawet do 8 promów dziennie.

      Sezon zimowy wypada początkiem września i trwa aż do końca maja. W tym okresie na stały ląd możecie dopłynąć jeden maks dwa razy dziennie. 

       I to tyle ode mnie jeżeli o chodzi możliwość dojazdu na Lofoty. Po więcej zapraszam was na instagram, gdzie codziennie odpowiadam na Wasze pytania, oraz pokazuję Wam archipelag od strony mieszkańca. 

 

DO ZOBACZENIA NA LOFOTACH JUŻ WKRÓTCE!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *