Flakstad – wyspa midnightsun

Północ 29.05 z widokiem na Ramberg

       Wspominałam Wam wcześnej, że Lofoty dzielą się nie tylko na część wschodnią i zachodnią ale również na Lofoty Kontynentalne i wyspowe. Flakstad to druga wyspa Lofotów kontynentalnych i ostatnia części zachodniej. To jedyna wyspa zamieszkana w tak dużej jej części po stronie zewnętrznej, czyli wystawionej na stronę północną.  Właśnie dlatego my miejscowi nazywamy ja wyspą midnightsun. 

    Głównym miasteczkiem jest Ramberg. Poza supermarketem, restauracją i kawiarnią, znajdziecie tutaj również stację benzynową, kilka fajnych opcji na wędrówkę górską, kino, port – gdzie zimą można kupić świeżą rybę, szkołę, lekarza i plażę.

Jedną z najpiękniejszych plaż na midnightsun na Lofotach. 

Lipiec spacer o 1 w nocy po plaży w Ramberg

       Lofoty to archipelag, który połączony jest drogą lądową. Do wszystkich najważniejszych punktów na wyspie spokojnie dojedziecie autem. W miasteczku Ramberg znajdziecie wszystko czego będziecie potrzebować w nagłych wypadkach, również opiekę lekarską.

Pamiętajcie jednak, że przychodnia jest otwarta od poniedziałku do piątku od 8-15.

       Jedyna stacja benzynowa znajduje się również w Ramberg i jest czynna całą dobę, ale jest samoobsługowa.

       Przez znaczą część wyspy prowadzi główna droga E10 – Ale do takich miejsc jak VIKTEN, NUSFJORD dojazd autobusem jest znacznie utrudniony nawet latem, a do  MYRLAND, czy  NESLAND nie dojedziecie nim wcale.

     Czy na Lofotach trzeba mieć auto? O tym rozpisałam się bardziej tutaj.

Plaże na Midnightsun

Na wyspie mamy 4 plaże, z których możecie podziwiać słońce o północy.

       Choć w dzień polarny jest jasno 24 na dobę na całym archipelagu, nie z każdego miejsca możecie zobaczyć sunące słońce o północy ponad linią horyzontu. Na pewno nie zobaczycie tego od strony wewnętrznej, czyli Nesland, Nusfjord, Napp. Najlepsze do oglądania tego zjawiska są plaże i szczyt gór. 

       Miejsca, które są najlepsze do oglądania słońca o północy ( nie tylko na wyspie Flakstad)  opisałam  wam w mini ebooki, który możecie sobie pobrać za darmo poniżej z linku. ENJOY 

Midnightsun #nalofotach.

Ramberg plaża

Północ nad plażą w Ramberg w czerwcu

      Inaczej zwana Rambergbukta w kształcie rogalika. Idealnie miejsce do podziwiania słońca o północy z kajaku czy na SUP. Parking znajduje się tuż koło szkoły, jednak jest płatny. Możecie skorzystać również z okrągłego parkingu przy wyjeździe z miasteczka, albo już na samym jego końcu po lewej stronie. Słońce widoczne jest nad taflą morską do około 1 w nocy, a następnie sunie  w kierunku góry Hustinden. 

Kajak o północy początkiem lipca
Sup o północy początkiem lipca

Flakstad - Lofoten Beach Camp

Północ nad plażą we Flakstad połowa lipca

     Miejsce, gdzie możecie surfować o północy z widokiem na słońce. Na campingu znajduje się kawiarnia, na której tarasie możecie odpoczywać w promieniach północnego słońca. Słońce nie jest tu widoczne przez cała noc, ale w godzinach 2,3 zachodzi za góry od strony Vikten. Parking darmowy znajduje się tuż przy Brunstranda. Korzystając z restauracji campingu możecie skorzystać z parkingu tuż obok. 

Północ na plaży Skagen początkiem lipca.

Vikten

Vikten początkiem sierpnia w godzinach rannych

       To maleńka osada, która słynnie głównie z huty szkła dmuchanego. Najstarszej na północy, w której powstał znak herbu Lofotów. Znak ten możecie zobaczyć nie tylko w samej hucie, ale również na skale na parkingu Skreda. Więcej informacji na temat samej huty jak i symbolu Lofotów- znajdziecie tutaj.

       W Vikten słońce możecie oglądać do około 1 w nocy, w zależności który to dzień dnia polarnego. Parking bezpłatny znajduje się bezpośrednio przy budynku huty. Mały tip ode mnie- nie stawiajcie aut na prywatnych posesjach i podjazdach, chyba że dostaniecie zgodę. Mieszkańcy Vikten bardzo tego nie lubią. 

Myrland

Myrland początkiem lipca o północy

      To osada, która stoi na skraju zapomnienia. Praktycznie nie odwiedzana przez turystów pieszych, ale lubiana przez turystów zmotoryzowanych i mających swój dom ze sobą. 

        Znajduje się na północnym krańcu wyspy Flakstad. Jadąc od strony Napp w kierunku tunelu podmorskiego, zobaczycie znak po prawej stronie na Myrland. Jadąc dalej tą trasą zobaczycie po prawej stronie dwie plaże. Miejsc postojowych nie ma tu zbyt wiele, a z roku na rok ich liczba się kurczy. Zakazy postoju zostały postawione ze względu na liczne lawiny schodzące z okolicznych gór wprost na drogę. Gmina Flakstad chce docelowo wyłączyć to miejsce z miejskiego odśnieżania zimowego z racji bezpieczeństwa. 

        W samym Myrland coraz więcej domów jest tylko do użytku letniego- jako domy wakacyjne.

       Mimo wszystko jest to nieliczne już miejsce z dala od zgiełku turystów, gdzie w można cieszyć się Lofotami i słońcem o północy bez tłumów. 

Atrakcje

SUP idealny w Ramberg

       Wyspa Flakstad ma do zaoferowania kilka punktów, które warto odwiedzić. Dodam, że można je zobaczyć w przeciągu jednego dnia. Od mostu Kåkernbrua łączącego wyspę Flakstad z wyspą Moskenes do tunelu podmorskiego w Napp, główna droga E10 ma niespełna 32 km.

Sund​

Dolina Skjelfjord

       To mała osada, która kiedyś znana była głównie z fabryki ryb, ale teraz możecie odwiedzić Muzeum SMEDEN I SUND.

       To kuźnia, gdzie wyrabiane są metalowe miniaturki kormoranów, ptaka symbolu archipelagu. Więcej o nim znajdziecie tutaj. Dodatkowo możecie zakupić srebrna biżuterię, wyrabianą na miejscu w sklepiku, oraz kawiarnia, która otwarta jest głównie w sezonie letnim. 

       Zimą jest to miejsce, gdzie poza Nesland  możecie zobaczyć pierwsze wchody po zakończeniu nocy polarnej. I spektakularne zorze na niebie północnym nad górą Narvtinden. 

Nusfjord

Widok na deptak w Nusfjord

       Nusfjord to jedna najstarszych wiosek rybackich na północy Norwegii, o ile nie najstarsza, wszystko zależy od punktu widzenia. jedno jest pewne prąd był tam podłączony wcześniej niż w New York City. Cały wpis poświęcony tej wiosce znajdziecie tutaj > Nusfjord – idylliczna wioska rybacka

Napp

Napp widok na jezioro

      Napp to ostatni osada na wyspie Flakstad, gdzie dociera transport publiczny. Jeszcze do niedawna mieściła się tam szkoła podstawowa, teraz wszystko zostało przeniesione do Ramberg. Poza portem, skąd wypływają rybacy na połowy, kilkoma  fajnymi szlakami i sklepem Seaweed – nic tam nie ma. Dla miejscowych jest jeszcze strzelnica sportowa, ale trzeba należeć do klubu. 

 

       Więcej o sklepie Seaweed jak i jego historiach poczytacie tutaj. 

       I to tyle jeżeli chodzi wyspę Flakstad z pozycji auta. Ta wyspa ma bardzo dużo do zaoferowania dla turystyki pieszej, ale o tym poczytacie więcej na moich social’ach. Przydatne linki wypisałam Wam poniżej. 

Pozdrawiam z Lofotów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *