Zorza polarna, wszystko co musicie o niej wiedzieć.

Zorza w kwietniu na Lofotach

      Zorza polarna to nic innego jak wielobarwne  rozbłyski światła, w górnej warstwie atmosfery.  Występują one na niebie od strony północnej. To świetliste smugi, które pojawiają się i znikają.

       Zorza dla wielu kultur była zjawiskiem boskim, duchowym. W dawnych czasach wierzono, że jest to mowa bogów. Manifestacja duchów tragicznie zmarłych niemowląt – Grenlandia. W Ameryce północnej wierzono, że zorza to cienie zmarłych przyjaciół i krewnych. W Rosji uważano ją za zły omen i uzbrajano się w nóż, sztylet, aby móc odeprzeć jej atak.

       Ile północnych krajów tyle wierzeń i historii, jedno jest pewne, była zjawiskiem boskim, często niezrozumiałym. Dla wielu jest tak do dzisiaj. 

Zorza widoczna jest od szerokości geograficznej 66'33" na obu półkulach

       Zorza polarna powstaje, gdy naładowane energią cząstki pochodzące ze Słońca uderzają w górne warstwy atmosfery Ziemi z prędkością dochodzącą nawet, do 72 milionów km/h Na szczęście pole magnetyczne naszej planety chroni nas przed tym atakiem.

       Gdy ziemskie pole magnetyczne przekierowuje cząstki w stronę biegunów, (tak, ten spektakl dzieje się na obu półkulach, ale o tym niżej ) ten proces przekształca się w zjawisko atmosferyczne.  Jest ono  magiczne dla wielu i fascynuje zarówno naukowców, fotografów, czy nas zwykłych obserwatorów nieba. 

       Słońce wyrzuca naładowane cząstki ze swojej korony, czyli górnych warstw atmosfery. Tworzy się  wiatr słoneczny. Wiatr ten uderzając w jonosferę Ziemi, czyli górne warstwy atmosfery, tworzy zorzę polarną.

       Nasze ziemskie pole magnetyczne odchyla te cząsteczki w kierunku biegunów naszej planety. Następnie wchodzą one w interakcję z naszą atmosferą, i tworzą magiczne, świetliste wstęgi. 

 

CIEKAWOSTKI

        Ci którzy widzieli zorze polarną na własne oczy, wiedzą, że poza zielonym kolorem najczęściej widocznym, ma ona również inne barwy.

        Kolory zorzy polarnej są uzależnione od rodzaju gazu, z którym te naładowane cząstki wchodzą w interakcję. Wysokość w jonosferze na jakiej zachodzi to zjawisko – również. 

       Każdy rodzaj gazu pochłania i emituje swój własny, unikalny zestaw kolorów. Główne kolory to zielony, czerwony i fioletowy, choć mogą również pojawiać się inne kolory, takie jak różowy, niebieski i żółty.

@northspic 📷
@northspic 📷

      Zorze zielone powstają zwykle, gdy naładowane cząstki zderzają się z cząsteczkami tlenu o wysokim stężeniu w atmosferze ziemskiej na wysokościach od 100 do 300 kilometrów,

      Czerwone zorze są stosunkowo rzadsze i zwykle wiążą się z intensywną aktywnością słoneczną.

       Według teorii powstają, gdy cząstki słoneczne reagują z tlenem na większych wysokościach, zwykle na wysokości od 300 do 400 km.

Na tej wysokości tlen jest mniej skoncentrowany i jest wzbudzany z wyższą częstotliwością lub długością fali, dzięki czemu widoczne są czerwienie. Czerwone zorze często widać na wyższych krawędziach wyświetlacza.

Szwedzka Laponia 📱
Zorza polarna widoczna na trasie zórz w Szwecji 📱

Niebieskie i fioletowe zorze są bardzo rzadkie i pojawiają się w czasie dużej aktywności słonecznej.

       Według naukowców te kolory  powstają, gdy cząstki słoneczne zderzają się z azotem w ziemskiej atmosferze na wysokości nieprzekraczającej 100 km.

       Niebieskie i fioletowe zorze, zwykle widoczne są na zdjęciach u dołu wyświetlacza. 

       Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA

      Czasami, jednak bardzo rzadko, widoczne są również zorze żółte i różowe. Kojarzone są one z dużą aktywnością Słońca. Takie kolory powstają gdy dojdzie do zmieszania się zorzy czerwonej z zorzą zieloną lub niebieską.

GDZIE NA TĘ ZORZĘ?

@northspic 📷

      Aurora Borealis to nazwa zorzy oglądanej na półkuli północnej, a Aurora Australia na południowej.

        Zapewne większość z Was wie, że zorzę polarną można podziwiać na obu półkulach. Zarówno południowej jaki i północnej. Jednak pewnie, nie wielu z was wie, dlaczego to północna część jest turystyczna?

       Przyjmuje się, że zorze na co dzień są widoczne od koła polarnego w górę, zarówno na jednej jak i drugiej półkuli.  I o ile na półkuli północnej te tereny są zamieszkałe, tak na południowej znajdują się one na terytorium 7 kontynentu. Antarktydy. W tych rejonach znajdują się tylko stacje badawcze, nie jest to teren zamieszkały przez zwykłych ludzi. Strona, na której obejrzycie zdjęcia zorzy polarnej live to SWPC.

Aurora Borealis - Northern Lights
Aurora Australis - Southern Lights

CZY ZORZA JEST CAŁOROCZNA?

       TAK. Zorza jest całoroczna, jednak na półkuli północnej widziana jest tylko w okresie od września do połowy kwietnia. To zależy również na jakiej szerokości geograficznej się znajdujecie. 
      Wszystko przez dzień polarny i tzw białe noce. 

       Na moim blogu znajdziecie wiele wpisów o tym magicznym zjawisku, a jeżeli chcielibyście przyjechać zima na Lofoty, i zastanawiacie się jak to ugryźć od strony szlaków i miejsc. To z pewnością mój przewodnik z zimowym planem podróży po Lofotach wam to ułatwi.

 

 

ZIMA NA LOFOTACH 

             

 

 

       Które miejsca są najlepsze w Europie do zobaczenia zorzy polarnej? O tym więcej napisałam wam tutaj. 

#nalofotach latem

Jeżeli macie jakieś pytania co do samego wpisu, Lofotów, lub innych rzeczy, nie bójcie się napisać komentarza. Albo wpadnijcie do mnie na instagram i tam możemy pogadać. 

Więcej o wyspie znajdziecie w moich wpisach tutaj na stronie, oraz w relacjach na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *