Wyspa Værøy na jeden dzień. Plan podróży
yspa ta to jedna z dwóch, należąca do Lofotów wyspowych. Jednak licząc Skrova to będzie już jedna z trzech. Co można tutaj robić przez jeden dzień?
Czego dowiecie się z tego wpisu
ToggleVÆRØY NA JEDEN DZIEŃ!
Czas około 7 – 9 godzin Hornet / Håheia / Håen / Nordlandshagen / Nordland / RIB
W opisie będę brać pod uwagę tylko sezon letni, gdyż poza sezonem letnim, możecie zrobić ten plan dokładnie w ten sam sposób, ale będzie ograniczał Was brak światła. Dlatego możecie spokojnie sobie to rozbić na kilka dni.
Przypływacie na wyspę i ja proponuje od razu uderzyć na szlak na Håheia. Z doświadczenia wiem, że szczyt często pokrywa się chmurami. Jeżeli zjeżdżając z promu zobaczycie, że szczyt jest odkryty, to nawet się nie zastanawiajcie. Parking jest oznaczony na mapie google, znajduje się dokładnie tutaj
DOJAZD
Pamiętajcie, że jadąc autem, warto zrobić sobie rezerwację na prom, bo ten na Værøy zazwyczaj jest mniejszy i ma mniejsza pojemność. Jeżeli nie wykorzystacie rezerwacji, nie będziecie mieć przez to żadnych problemów, najwyżej wpuszcza jedno auto więcej. Nie czekajcie również z rezerwacja do ostatniej chwili, bo te szybko znikają. Zwłaszcza, że prom jest darmowy, dlatego dobrze kombinując można za darmo popłynąć na Lofoty i wrócić do Bodø.
Zaczynając swoje wakacje na Værøy i na Værøy kończąc, nie zapłacicie za rejs. Ale pamiętajcie, że darmowe bilety przy rezerwacji online są tylko dla aut. Dla pasażerów pieszych jest opłata w wysokości 250 nok ( to jest cena na lato 2024).
OPCJE NA WEJŚCIE
Stamtąd macie dwie opcje:
- Idziecie prosto na Håheia. Możecie to zrobić albo drogą, albo szlakiem, który jest bardzo dobrze widoczny z parkingu. Ten szlak trwa około 3,5 godziny.
- Druga opcja to zahaczacie o Hornet i z Hornet idziecie grzbietem na Håen. Ta druga opcja to około 3-4 godzin, razem z chillem na górze i zejściem do parkingu.
To nie jest trudny szlak, ale może okazać się wymagający dla osób z lękiem przestrzennym.
Z Hornet możecie sobie wskoczyć jeszcze na jedną górkę obok, która jest niżej położona niż Hornet i widać na niej charakterystyczny Varde. Jednak widok jest podobny.
SZLAKI HÅTUA/ HÅHEIA 438 m n.p.m.
↔ 5,6 km
↑ 669 m
Rodzaj trasy ⇔
Czas 3,5 godz.
Parking znajduje się tuż przy początku szlaku i jest w stanie pomieścić kilka aut. Jeżeli nie znajdziecie miejsca, to kawałek dalej jest kolejny punkt gdzie można parkować. Pamiętajcie tylko, żeby nie zastawiać bramy wjazdowej.
Szlak prowadzi albo ścieżką w okolicach drogi dojazdowej, albo możecie pójść trasą asfaltową. Nie można tam wjechać, pamiętajcie o tym. W tunelu jest bardzo ciemno. Ja osobiście czułam duży dyskomfort wchodząc tam. Nie zapomnijcie o latarkach, bez nich może być kiepsko. Na początku i n końcu tunelu widać delikatne światło, jednak pośrodku są egipskie ciemności.
HORNET / HÅEN / HÅTUA
↔7km
↑ 850 m
Rodzaj trasy ⇔
Czas 4,5 godz.
Parking znajduje się w tym samym miejscu jak wyżej.
Szlak przez Hornet jest bardziej wymagający. Zwłaszcza ostatnie podejście na szczyt. Jest tam duża ekspozycja, dlatego dla osób z lekiem przestrzeni nie polecam. Ze szczytu ścieżka prowadzi grzbietem, a następnie schodzi ostro po zboczu. Uważajcie na luźne skały, zwłaszcza w okresie suchym. Po deszczu może być ślisko.
JAK WYGLĄDA PODEJŚCIE DO SAMEGO PUNKTU WIDOKOWEGO?
Żeby ominąć ” nielegalne ” przejście przez płotek, pójdźcie sobie przez taras. Tuż przed wejściem na szczyt spotkacie dużo znaków ostrzegawczych. Wejście na punkt widokowy nie jest zabroniony, jednak wchodzenie do środka już tak. Brak ubikacji powoduje, że w słonecznie dni czuć specyficzny zapach, który jako pierwszy mnie uderzył podczas ostatniego wejścia.
Na końcu uważajcie, gdyż jest tam stosunkowo mało miejsca, a chętnych na słynne zdjęcie dużo. Szczyt często zasnuty jest chmurami, wynika to ze specyficznego położenia wyspy. Ale tan widok w chmurach jest dużo bardziej spektakularny niż bez.
Nordland
Jeżeli przypłyniecie planowo o 11:15 to wchodząc od razu na szczyt, będziecie mieli jeszcze czas około 5 godzin do promu. W zależności od dnia prom odpływa albo o 21, albo o 22 lub o północy.
Po ukończeniu szlaku, podjedzcie sobie na Nordland. Po drodze będziecie mijać najpiękniej położony cmentarz na Lofotach. Camping dla camperów i przyczep znajduje się na starej płycie lotniska. Koszt to 150 nok za dobę. Przy dzisiejszym kursie korony około 0,37 groszy to koszt około 110 zł. Jednak tam nie ma dostępu do wody.
Dostęp do wody i toalet znajduje się dalej tuż przy początku szlaku na Måstad. Tutaj teren przeznaczony jest pod namioty. Nie ma miejsca na kampery i przyczepy. Koszt nocowania to 150 nok. Jednak napisane jest, że to dotacja. Jak długo utrzyma się wolna opłata, tego nie wiem. Jednak przy tak dobrze zorganizowanym zapleczu sanitarnym warto jest wesprzeć miejscowych chociaż ceną za jedną nockę. Przemawia za tym dodatkowo, czysta toaleta i dostęp do mydła i świeżej wody. W sezonie codziennie ktoś przychodzi sprzątać i wymieniać kosze.
Jeśli zdecydowanie na Værøy przeznaczyliście jeden dzień, to nie proponuję Wam pójścia do starej osady Måstad. To około 5-6 godzin wraz z zobaczeniem gniazd maskonurów, które położone są na południowej ścianie Måhornet. Lepszą opcją będzie wynajęcie RIB- czyli takiej szybkiej łódki i podpłynięcie do gniazd od strony zewnętrznej. Siedziba firmy mieści się tuż koło restauracji.
Na Værøy obowiązuje zakaz latania dronem. Obszar wolny od zakazów, to droga od przełęczy do Måstad, od strony Sørland. Na stronie Nordland to obszar lotniska dla helikopterów. To samo tyczy się Håheia. W Norwegii obowiązuje zakaz latania dornem do 5 km od lotniska.
Warto tego przestrzegać, bo za nielegalne latanie dronem nakładana jest kara w wysokości 15000 nok, deportacja a nawet więzienie.
Jeżeli macie jakieś pytania co do samego wpisu, Lofotów, lub innych rzeczy, nie bójcie się napisać komentarza. Albo wpadnijcie do mnie na instagram i tam możemy pogadać.
Pingback: Tego nie wiecie o Værøy. Wyspa midnight sun