Wyspa Moskenes – pierwsza wyspa Lofotów kontynentalnych
Wyspa Moskenes to z punktu widzenie turystyki jedna z najważniejszych wysp archipelagu.
To właśnie tu dopłyniecie promem z Bodø. Tu założono park lofocki Lofotodden Park, aby chronić wybrzeże, przed wydobyciem ropy naftowej. Oraz dziedzictwo narodowe przed tłumem turystów.
Tutaj znajdziecie 4 z 8 najpiękniejszych plaż na Lofotach. Ta wyspa to wizytówka archipelagu, bo wielu z Was uważa, że najpiękniejsza część Lofotów, kończy się na wyspie Flakstad.
Wyspa Moskenes zamieszkana jest wyłącznie od strony wewnętrznej. Największym jej miasteczkiem jest Reine. Tam mieści się centrum gminy, stamtąd dopłyniecie na plażę Bunes i Horseid. W Reine zobaczycie najbardziej rozpoznawalny kadr lofocki, z górą Olstinden w tle.
Czego dowiecie się z tego wpisu
ToggleCO MOŻECIE ROBIĆ W REINE?
Przede wszystkim popłynąć na okoliczne plaże do Bunesfjorden i Kirkefjorden. Wybrać się na spacer wśród czerwonych domków ośrodka Reine Classic Norway, albo udać się do latarni na końcu mola i zobaczyć miasteczko z innej perspektywy.
Pójść na punkt widokowy Reinebringen, który w okresie letnim polecam wieczorami.
Lofotodden Park
Narodowy park lofocki został utworzony tak naprawdę w obronie naszego wybrzeża w 2018 roku. Po 2010 roku rząd norweski prowadził coraz częściej badania geofizyczne, mające określić zasobność złóż u wybrzeża Lofotów na Morzu Norweskim. Okazało się jednak, że kalkulacje trochę odbiegają, od rzeczywistości. Złoża nie były tak zasobne, jak oczekiwano, dodatkowo my mieszkańcy nie chcieliśmy mieć platform wiertniczych u wybrzeża. Gospodarka lofocka opiera się głównie na rybołówstwie i turystyce i baliśmy się konsekwencji, gdyby coś poszło nie tak.
Park lofocki mieści się w budynku starej szkoły. Czego możecie dowiedzieć się na miejscu?
- Poza makietami wyspy Moskenes, i budową geologiczną terenu, możecie również pooglądać wyspę od tej zewnętrznej niedostępnej dla zwykłych turystów strony.
- Zobaczyć faunę i florą archipelagu.
- Poczytać o historii Lofotów.
- Dodatkowo dzięki wizualizacji, możecie spojrzeć na archipelag z Helvetestinden, czy najwyższej góry Lofotów zachodnich Hermanndalstinden 1029m n.p.m.
Co to takiego?
Na południowym krańcu wyspy Moskenes, znajduje się jaskinia REFSVIKA, w której 1987 roku odkryto malowidła naścienne. I były to pierwsze tego typu malowidła odkryte na Lofotach.
Ale nie dopłyniecie sobie tam od tak, żeby wejść do jaskini potrzebne jest Wam zezwolenie i przewodnik ze specjalną akredytacją, którą bardzo trudno dostać. Raz na 3 lata rozpatrywane są wnioski, a następna tura będzie dopiero w 2025 roku.
Po co tyle zachodu?
Powodów jest kilka. Wszystko zorganizowane jest tak, aby ustrzec dziedzictwo narodowe przed tłumem. Dodatkowo Wasze bezpieczeństwo. Do jaskini, możecie dostać się albo przez góry idąc zewnętrzną stroną wyspy, co wcale nie jest łatwe, a wędrówka trwa około 24 godziny, do samej plaży Helvete, z której jest wejście do jaskini. Bez znajomości mapy, i terenu będzie to bardzo trudne i niebezpieczne doświadczenie. Wiem, podchodziłam do tego już.
Albo opłynąć wybrzeże specjalną łódką typu RIB, przez jeden z najsilniejszych i najniebezpieczniejszych wirów morskich świata – MOSKSTRAUMEN
Na Lofotach są tylko dwie firmy, które mają pozwolenie na wejście do jaskini z turystami. Wszystko zorganizowane jest tak, aby ustrzec dziedzictwo narodowe przed tłumem. Do jaskini z malowidłami z epoki kamiennej, możecie dopłynąć z
AQUA LOFOTEN i z MOSKENES SHIPPING.
Koszt takiej wyprawy to około 1000 nok za osobę, ale koszty mogą się różnić w zależności od liczby chętnych.
Malowidła naścienne w jaskini Refsvika na wyspie Moskenes.
Wejście do jaskini REFSVIKA na wyspie Moskenes.
źródło zdjęcia
Wstęp do budynku parku lofockiego jest płatny, a godziny otwarcia możecie sobie sprawdzić u nich na stronie. Visitorcenter
Nie ważne jaką aktywność wybierzecie, na pewno nie będziecie się nudzić. A jak już obejrzycie wszystko w Reine to zapraszam na maleńką wysepkę tuż obok SAKRISØY.
2 komentarze
Marta z Lofotów
Hej Jerzy, bardzo dziękuję z opinie. Podaj proszę o jakie konkretnie przykłady ci chodzi, a postaram się uzupełnić wpis.
Pozdrawiam z Lofotów.
Wyszukiwarka
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.