Na Lofotach z psem? Tego pewnie nie wiedzieliście. Podróż z pupilem na wyspy
O czym warto pamiętać, kiedy wybieracie się z psem na wyspy
Norwegia to kraj przyjazny dla zwierząt. Jednak warto pamiętać, że psy nie mogą biegać same bez smyczy. Jest to nie dozwolone i karane mandatami. O ile sama podróż po kraju jest o tyle ułatwiona, że zwierzak, czy to pies, czy to kot, czy nawet Fredka, jest z Wami. O tyle np: rejs promem z Bodø do Moskenes ma kilka zasad do przewozu zwierząt. Jednak zanim przekroczycie granice, kilka ważnych informacji.
Czego dowiecie się z tego wpisu
ToggleZanim przekroczycie granice Norwegii ze zwierzakiem
Przede wszystkim każdy zwierzak jadący na urlop do Norwegii, pochodzący z EU i EOG musi posiadać paszport. Dodatkowo zwierzęta z poza EU i EOG musza posiadać specjalny certyfikat zdrowia.
Chip- o tym też warto pamiętać. Dodatkowo, zwierzak powinien go otrzymać zanim zostanie zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
W Norwegii jak dotąd nie zarejestrowano przypadków tej choroby, dlatego wszystkie zwierzęta wjeżdżające na terytorium kraju fiordów – muszą mieć ważne szczepienia przeciw Wściekliźnie.
Odrobaczenie. Każdy zwierzak wjeżdżający do No musi być odrobaczony. Tabletka powinna zostać przyjęta w okresie miedzy 24 – 120 godzin przed wjazdem do NO.
Ubezpieczenie
W Norwegii leczenie zwierząt jest bardzo drogie. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje nam koszty leczenie, lub nagłej pomocy w razie wypadku.
WAŻNE NUMERY!!
Są dwie kliniki weterynaryjne na wyspach.
Leknes : Lofoten Veterinærsenter AS- Ul. Solvoll 1 Tel +47 76082999
Svolvær : Lofoten Dyreklinikii Vestfjordgata 34 Tel +47 76071617
Podstawowe zasady prawa i kultury zwierząt w Norwegii
Choć kraj fiordów ma swoje ogólne zasady co do zwierzaków, to jednak warto dodatkowo zapoznać się przed przyjazdem z zasadami panującymi na terenie gdzie będziecie ten urlop z psiakiem spędzać.
Jakie są te podstawowe zasady na Lofotach?
SMYCZ
Od 1 kwietnia do 20 sierpnia pies w przestrzeni publicznej musi być trzymany na smyczy!!! Tyczy się to wszystkich szlaków, plaż, łąk, przestrzeni wspólnych.
Ta zasada ma chronić przede wszystkim ptactwo w okresie wylęgowym i zwierząt na wolnym wypasie.
To prawo to tzw BÅNDTVANG. Uwaga za nie przestrzeganie tego prawa możecie dostać mandat.
Jak już spełnicie wszystkie warunki wjazdowe do kraju fiordów i zapoznacie się z podstawowymi zasadami panującymi na jego terenie, to warto również zapoznać się z ogólnie panującą kulturą lofocką.
Ale zanim do niej przejdziemy, skupmy się na dojeździe na wyspy.
Prom z Bodø do Moskenes z psem, lub innym zwierzakiem
W sezonie zimowym pływa głównie prom z ruty A i B, czy Landegode i Værøy. Te dwa promy posiadają specjalny pokój, w którym możecie psiaki trzymać na pokładzie. Jeżeli nie macie ochoty na trzymanie ich w klatce w specjalnym pokoju, to psiak czy inny zwierzak będzie musiał zostać w aucie.
Jaka jest różnica w przewozie w pokoju dla psa, a w aucie na pokładzie dla samochodów? Najważniejsza to taka, że kiedy zostawicie zwierzaka w aucie, przez 3 godziny będzie on musiał być tam sam. Pokład samochodowy jest zamykany na czas rejsu dla pasażerów. W pokoju dla psa można zwierzaka doglądać, ale musi on nadal przebywać w klatce.
Na rejs ze zwierzakiem, nie trzeba robić specjalnej rezerwacji, pies też nie podlega opłatom. Konieczne jest jednak zgłoszenie przewozu zwierzaka przy wjeździe na pokład, pracownikowi, który obsługuje wjazd, lub komuś z obsługi.
Zasady lofockie trzymania psa na smyczy
Ogólnokrajowa zasada mówi o okresie miedzy 1 kwietnia a 20 sierpnia. Jednak, każda gmina może mieć swoje własne dodatkowe zasady.
Na Lofotach jest 6 gmin.
W Værøy, Røst, Moskenes i Vågan obowiązują podstawowe zasady czyli od 1 kwietnia do 20 sierpnia.
Dodatkowo na oświetlonych trasach na narty biegowe, poza głównym okresem, psy również musza być trzymane na smyczy.
Flakstad
We Flakstad obowiązuje ogólnokrajowe zasady. Jednak , poprzez lokalne przepisy, przedłużone jest obowiązek stosowania smyczy, który obowiązuje do 15 listopada na terenach, na których wypasane są zwierzęta gospodarskie.
Vestvågøy
Ogólnokrajowe zasady, z przedłużeniem do 15 listopada dla terenów gdzie wypasane są zwierzęta hodowlane – pastwiska.
Wędrówki z psiakiem na Lofotach
Na wyspach nie ma zakazu wychodzenia z psem czy kotem ( tak mamy i takie przypadki) w góry. Najważniejsza zasada to smycz.
Są szczyty, na które ja psa bym nie wprowadziła. Wszystko zależy czy jest to rasa przyzwyczajona do marszu, czy jest to mały psiak.
Te główne szczyty tyrystyczne z lofockim widokiem, takie jak Reinebringen, Ryten, Mannen, Holandsmælen, Ballstadheia, czy Hoven są bardzo popularne w psich wędrówkach.
Muszę jednak wspomnieć, że podłoże lofockie jest skaliste. Pamiętajcie o tym wchodząc na szczyty. Psiaki mogą mieć poranione łapki. Dodatkowo, małe psy, mogą być celem dla orłów, czy mew. Lofockie ptactwo, nie bardzo lubi się z tym domowym.
Warto nadmienić, żebyście pamiętali o wodzie dla psa. Nie na każdym szlaku te strumienie są dostępne cały czas.
Warto pamiętać, że do sklepów, musum, restauracji, obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Wtedy Wasz pupil będzie musiał poczekać w samochodzie.
Choć w Polsce, czy w innych krajach w Europie możecie spotkać psy przywiązane do poręczy, lub filara. Tak w Norwegii jest to zabronione!!! Pamiętajcie o tym.
Wchodząc gdzieś tylko na chwilę, nigdy nie wiesz, kto koło tego psa się znajdzie. To, że Was pupil jest nieszkodliwy to jedno, ale ja zwyczjanie nie ufam innym ludziom, czy dzieciom.
Podsumowując. Psy na Lofotach są mile widziane. Jeżeli wdrożycie te zasady podczas waszej podróży, nie powinno być większych problemów. Wędrówka z psiakiem w midnightsun to pamiątka na całe życie. Ja sama wychowałam się ze zwierzakami, jednak silna alergia stasia zweryfikowała nasze posiadanie psa w domu.
Więcej na temat posiadania i kultury wyprowadzania psa w Norwegii znajdziecie tutaj. Artykuł jest w języku norweskim, jednak łatwo go sobie przetłumaczyć, wrzucając w google.
Jeżeli macie jakieś pytania co do samego wpisu, Lofotów, lub innych rzeczy, nie bójcie się napisać komentarza. Albo wpadnijcie do mnie na instagram i tam możemy pogadać.
Wpis powstał w porozumieniu z Moniką, która na co dzień mieszka w Tromsø. A jeżeli wybieracie się na Lofoty i lecicie właśnie do Tromsø, To zajrzyjcie do nich na instargrama ARCTICVAN.
OFERUJĄ WYNAJEM VANA, KTÓRYM Z TROMSØ MOŻECIE DOJECHAC NA LOFOTY.
Dodaj komentarz