Lofoty królestwo zorzy polarnej i midnightsun

Dzień dobry z Lofotów.

Dzisiaj przybliżę Wam moje miejsce zamieszkania. 

CO TO LOFOTY? 

Lofoty to archipelag położony 300 km nad kołem podbiegunowy na Morzu Norweskim. Rozciąga się z zachodu na wschód na  długość 120 km. Jego granicą od strony południowej jest maleńka wyspa Røst, a od strony północnej kończy się wąską cieśniną Raftsundet.  Mimo iż w jego skład wchodzą dziesiątki mniejszych  wysp. Lofoty tworzą tak na prawdę główne największe wyspy, których jest 7-8. Te główne wyspy dzielimy na Lofoty wyspowe i kontynentalne. Dodatkowo dzielimy je  na część zachodnią i część wschodnią.

LOFOTY WYSPOWE 

Patrząc na mapę od zachodu to dwie pierwsze wyspy. Płaska mniejsza Røst i nieco bardziej górzysta i większa Værøy. Nie mają one miedzy sobą połączenia drogowego, a dostać się tam możecie tylko promem i/lub helikopterem, samolotem.

Od Lofotów kontynentalnych w kierunku północnym oddziela je jeden z najsilniejszych prądów morskich  świata Moskastraumen, lub zwany inaczej Moskenstraumen, który opisywany był już przez Juliusza Vernera w jego historiach. Te dwie wyspy utrzymują się głownie z rybołówstwa i turystyki. I kiedy rozmawiam z wami, że życie na Lofotach jest ciężkie, to mieszkanie na tych dwóch wyspach to inny wymiar poświęcenia. 

Podział na LOFOTY WSCHODNIE  i ZACHODNIE był potrzebny nam mieszkańcom, żeby łatwiej umiejscowić dany punkt, oraz dzieli archipelag mniej więcej w połowie. 
Lofoty wschodnie to dwie największe wyspy Austvågøy i Vestvågøy z mniejszą Gimsøy po środku, a Lofoty zachodnie to wyspy Flakstad, Moskenes, Værøy oraz Røst. 

Værøy
Håtua (Håen) szczyt na Værøy
Værøy szlak do Måstad
Lofoty zachodnie
Lofoty zachodnie widok na wyspę Moskenes

LOFOTY KONTYNENTALNE

W skład tych Lofotów wchodzi 6 wysp. 4 większe czyli patrząc od strony zachodniej: Moskenes, Flakstad, Vestvågøy i Austvågøy, oraz dwie  mniejsze. Pierwsza z nich Gimsøy leży pomiędzy dwiema wyspami Vestvågøy i Austvågøy i ma połączenie drogą lądową. Ta druga czyli Skrova ma połączenie tylko promem, i mogłaby się zaliczać do lofotów wyspowych. Jej położenie jednak klasyfikuje ją do tych drugich.  


Mamy dwie główne wyspy. Na jednej z nich  Aistvågøy położona jest stolica Lofotów miasto Svolvær. Druga to Moskenes, która ma stałe połączenie promowe z półwyspem skandynawskim. 

Dodatkowo są tylko dwa miejsca z prawami miejskimi jedno to właśnie Svolvær, a drugie to miasto Leknes na wyspie Vestvågøy. Oba miejsca mają małe lotniska krajowe, na które dolecicie z większych miast w Norwegii.

1 komentarz

  • Krystian

    HEJ. TRAFIŁEM TU Z POLECENIA JEDNEGO KOLEGI, KTÓRY BYŁ NA LOFOTACH I KORZYSTAŁ Z TWOJEJ WIEDZY, KTÓRA SWOJA DROGĄ JEST OGROMNA. czekam na więcej polecajek na Twojej stronie i informacji od Ciebie, bo widać, że znasz się na tym o czym piszesz. Przymierzam się do kupienia przewodnika, bo słyszałem również, że jest najlepszy na rynku, i nic poza nim ci na Lofotach nie jest potrzebne. Podziwiam za ogrom pracy włożonej w instagram i facebook. Powodzenia, sam będę polecał dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *